با ما همراه باشید

منتشر شده

در

مسیر یادگیری شبکه
5 (100%) 11

مسیر یادگیری شبکه

 

قطعا یکی از اولین سوالاتی که برای یادگیری هر کار و تخصصی در ذهن تمامی افراد شکل می گیرد این است که راه های یادگیری آن کار چیست و چه مسیری را باید برای متخصص شدن در آن تخصص پشته سر گذاشت. دنیای کامپیوتر و شبکه های کامپیوتری یا به اصطاح IT هم جدا از این قضیه نیست و به همین دلیل در این مقاله تلاش شده تا شما را با مراحلی که باید یک کارشناس و یا مدیر شبکه برای ماهر شدن در این کار طی کنند، آشنا کنیم.

اولین قدم برای پیدا کردن تخصص در هر شاخه ای از کامپیوتر از شبکه گرفته تا برنامه نویسی یا هر بخشی دیگر، نیاز به آشنایی شخص با مفاهیم اولیه کامپیوتر یا مبانی اولیه آن است که می توان این را با تحصیل در رشته کامپیوتر و یا خواندن کتاب ها و مقالات مربوط و حتی گذارندن کلاس های تخصصی مرتبط با کامپیوتر بدست آورد اما خب قطعا با تحصیل در این رشته می توان آشنایی دقیق تر و درست تری با مبانی اولیه کامپیوتر داشت.

بعد از آشنایی با کامپیوتر و مفاهیم آن، فرد باید یک شاخه از آن را یاد بگیرد و در آن بخش تخصص پیدا کند اما اگر بخواهد در حوزه IT فعالیت کند چه مراحلی را باید پشت سر بگذارد؟

مسیریادگیری شبکه

work

 + Network

اولین قدم در یادگیری شبکه گذارندن دوره + Network است. فرد در این دروه با مفاهیم کلی شبکه ماننده توپولوژی ها، تجهیزات شبکه، دلایل استفاده از شبکه و … آشنا می شود.

حتی شخص در + Network با ابتدایی ترین تعریف شبکه یا به بیانی دیگر با تعریف شبکه چیست (به ارتباط بین حداقل دو کامپیوتر و دستگاهای دیگر باهم و انتقال و ارسال اطلاعات بین آن ها شبکه می گویند.) آشنا می شود و بعد از گذارندن این دوره و آشنایی کامل با آن، یک دید کلی و مناسب از شبکه بدست می آورد و مفاهیم ابتدایی و کلی آن را می شناسد.

بعداز دوره + Network و آشنایی با شبکه در قدم بعدی باید یکی از دوره های سیسکو یا مایکروسافت را بگذارند و یکی از این دو مدرک را برای ادامه کار خود و متخصص شدن در شبکه دریافت کرد.

مسیریادگیری شبکه

network+

مایکروسافت

دوره مایکروسافت، یکی از دوره هایی است که شخص می تواند پس از گذراندن دوره + Network آن را فرا گیرد. دوره مایکروسافت در حوزه مدیریت، مهندسی و تحلیل سرورهای شبکه فعالیت می کند و به طور کل نحوه مدیریت شبکه را آموزش می دهد. در ایران اکثر مدیران و کارشناسان شبکه دارای مداراک مایکروسافت می باشند و بیشتر در این حوزه فعالیت می کنند.

دروره مایکروسافت شامل 3 مدرک اصلی می شود؛ اولین مدرک آن MTA است و برای افرادی که قصد ورود به دنیای فناوری را دارند در نظر گرفته شده در این دوره مفاهیم اولیه این حوزه به آن ها آموزش داده می شود و شما پس از پشت سر گذاشتن چهار آزمون می توانید این مدرک را بدست آورید. دومین مدرک مایکروسافت MCSA است. این مدرک پیشرفته تر از دوره قبلی است و یک مقدمه برای مدرک دوره نهایی و پیشرفته می باشد. مدرک بعدی MCSE است که برای افراد متخصص و پیشرفته در حوزه فناوری و IT است. پس به طور کل اگر قصد کار کردن با سرورها و مدیریت شبکه را دارید دوره های مایکروسافت بهترین انتخاب شما خواهند بود.

 

مسیریادگیری شبکه

microsoft

سیسکو

یکی دیگر از دوره هایی که برای متخصص شدن در حوزه شبکه می توان طی کرد، دوره سیسکو است. شرکت سیسکو یک شرکت آمریکایی در زمینه تولید تجهیزات سخت افزاری شبکه ماننده روتر و سوئیچ ها شبکه می باشد، همچنین این شرکت اقدام به ارائه مدارکی در زمینه شبکه کرده است. سیسکو بر خلاف مایکروسافت که در حوزه مدیریت شبکه فعالیت می کند بیشتر در حوزه مدیریت ترافیک شبکه و تجهیزات سخت افزاری شبکه فعالیت می کند. سیسکو دارای سه مدرک اصلی CCIE ،CCNP ،CCNA که هر کدام خود دارای بخش ها شاخه های مختلفی مانند امنیت، Design و… است در ایران به دلیل تحریم، مدارک سیسکو در کشور هایی مانند ترکیه و امارات قابل دریافت خواهد بود.

به طور خلاصه می توان این مسیر را، راه یادگیری شبکه دانست اما خوب صرفا تنها تحصیل در یک حوزه فرد را تبدیل به یک متخصص نمی کند و قطعا تجربه عملی یکی از لازمه های هر کاری است.

مسیریادگیری شبکه

cisco

2 دیدگاه

1 دیدگاه

 1. احمد موسوی

  تیر 24, 1397 در 8:38 ب.ظ

  سلام
  خیلی کاربردی و مناسب بوده.
  با ارزش ترین مدرک که یک ایرانی بتواند آنرا دریافت کند چیست؟

  • adel babzadeh

   تیر 25, 1397 در 1:03 ب.ظ

   سلام ممنون بابت نظری که دادید.
   تمامی مدارک موجود در شبکه چه برای شرکت مایکروسافت باشه چه سیسکو یا میکروتیک یا هر شرکتی دیگه مهم هستن. ولی مدارک شرکت های مایکروسافت و سیسکو از بقیه شناخته شده تر و کاربردی تر هستند.
   تو ایرانم بیشتر افراد مدارک مایکروسافت دارند.

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *