با ما همراه باشید

منتشر شده

در

شبکه چیست؟- مفاهیم اولیه (بخش اول)
3.7 (73.33%) 3

شبکه چیست؟-مفاهیم اولیه (بخش اول)

اولین قدم برای یادگیری شبکه، فراگیری مفاهیم اولیه آن می باشد. شما میتوانید با خواندن این مقاله تا حد زیادی مفاهیم اولیه شبکه را فرا بگیرید.

تعریف ابتدایی شبکه:

یک شبکه شامل دو یا چند کامپیوتر است که به منظور انتقال اطلاعات و اشتراک گذاری منابع با یکدیگر ارتباط برقرار می کنند.

کامپیوتر ها در شبکه از رسانه های مختلفی مانند کابل ها، امواج رادیویی، امواج مادون قرمز و یا خطوط تلفن برای برقراری ارتباط با یکدیگر استفاده می کنند.

شبکه چیست؟-مفاهیم اولیه

network topology

مزایای استفاده از شبکه:

استفاده از شبکه های کامپیوتری مزایایی دارد که نمی شود از آن غافل شد، از جمله:

اشتراک منابع: در یک شبکه، صرف نظر از موقعیت های جغرافیایی و حجم اطلاعات،

میتوان اطلاعات مختلفی را به اشتراک گذاشت یا چند کامپیوتر از یک دستگاه مانند پرینتر در یک زمان استفاده کنند.

 

کاهش هزینه ها: با استفاده از شبکه می توان یک Device را به اشتراک گذاشت که چندین نفر به طور هم زمان بتوانند از آن استفاده کنند و دیگر نیاز به خرید چند Device برای انجام یک کار نباشد و این روش باعث کاهش هزینه ها در سازمان ها می شود یا حتی به عنوان مثال برای ارسال اسناد، دیگر نیاز پرداخت هزینه های جانبی مانند هزینه پست برای ارسال نیست و شما می توانید با ارسال یک ایمیل بدون پرداخت هزینه ای کار خود را انجام بدهید.

قابلیت اطمینان: شما می توانید با تهیه ی یک سرویس که از اطلاعات شما Back up تهیه می کند، خیالتان بابت از دست نرفتن اطلاعات راحت باشد. همین طور با استفاده از شبکه، از رسیدن داده ها به کامپیوتر مقصد مطمئن باشید.

کاهش زمان: شما با استفاده از شبکه نیاز به طی کردن مسافت های زیاد برای انتقال اطلاعاتان ندارید و می توانید در کمترین زمان ممکن بیشترین حجم داده را ارسال کنید.

گسترش ارتباطات: با استفاده شبکه افراد میتوانند بدون نیاز به صرف زمان زیادی و هزینه ی خاصی با دیگر افراد ارتباط برقرار کنند.

مانند ارسال ایمیل و یا شبکه های اجتماعی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.

شبکه ها از نظر منطقی

 شبکه ها Peer to Peer  یا Work Group

در این شبکه هیچ سرور و یا سیستم دیگری برای نگه داری اطلاعات وجود ندارد و اطلاعات از کامپیوتری به کامپیوتر دیگر بدون هیچ واسطی انتقال پیدا می کنند و پردازش اطلاعات با خود کامپیوترهاست

این مدل برای شبکه هایی که کمتر از 10 کامپیوتر را شامل می شوند مناسب است.

شبکه چیست؟-مفاهیم اولیه

work group

شبکه های  Server Based

در این شبکه بر خلاف مدل قبلی یک Server به عنوان سرویس دهنده وجود دارد و تمامی اطلاعات و منابع در داخل آن Server قرار دارند.

کامپیوتر های دیگر در این مدل با اتصال به Server می توانند از این اطلاعات استفاده کنند. در مدل Server Based پردازش در سمت Server انجام می شود.

شبکه چیست؟-مفاهیم اولیه

server base network

انواع شبکه ها از نظر مقیاس:

(Personal Area Network(PAN

شبکه ی Pan کوچکترین نوع شبکه است در این ارتباط وسایل جانبی مانند پرینتر، تلفن و …. با هم (عمدتا با یک کامپیوتر) ارتباط برقرار می کنند.

(LAN(Local Area Network

شبکه های Lan یا شبکه محلی، به شبکه های که در یک محیط کوچک مانند خانه، دفتر کار یا حتی ساختمان چند طبقه استفاده می شوند، شبکه Lan می گویند.

البته Lan حالت دیگری دارد به نام (WLAN (Wireless Local Area Network این شبکه ها ساختاری مانند شبکه Lan دارند با این تفاوت که به جای استفاده از کابل های فیزیکی برای ارتباط دستگاه ها با یک دیگر از تکنولوژی WiFi و بی سیم برای انتقال اطلاعات استفاده می کنند.

شبکه چیست؟-مفاهیم اولیه

Lan

Campus Area Network) CAN)

این شبکه که کمی بزرگتر از شبکه Lan است در مکان هایی مانند دانشگاه یا پادگان که دارای چند ساختمان هستند و با فواصل کمی از هم دیگر قرار دارند، استفاده می شود.

Metropolitan Area Network) MAN)

شبکه Man یک شبکه بزرگ است که در سطح یک شهر از آن استفاده می شود مانند ارتباط شعب مختلف یک بانک در یک شهر یا ارتباط مدارس با آموزش و پرورش آن شهر به چنین ارتباطاتی Man می گویند.

شبکه چیست؟-مفاهیم اولیه

Man

در شبکه های Man از کابل های فیبر نوری و یا ارتباطات بی سیم به منظور انتقال اطلاعات استفاده می شود.

Wide Area Network)WAN)

بزرگترین شبکه از نظر مقیاس، شبکه های Wan هستند که از آن ها برای ارتباط یک کشور با کشور دیگر و یا یک قاره ای با قاره ای دیگر استفاده می شود.

واسط های ارتباط در این نوع توپولوژی معمولا شرکت هایی مانند مخابرات هستند.

شبکه چیست؟-مفاهیم اولیه

Wan

در عکس پایین به طور کلی و خلاصه می توان درک درستی از ترتیب و نحوه ی ارتباط شبکه ها با یکدیگر داشت.

شبکه چیست؟-مفاهیم اولیه

Topology

برای افزودن دیدگاه کلیک کنید

یک پاسخ بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *